Най-добрият начин да поддържате вашите бетонни мазета е да планирате и да се придържате към редовен график за почистване. Като имате управляем график, вие ще елиминирате щетите на вашето мазе, което обикновено се причиняват от петна и мухъл.
Тук, на адреса: https://smetishte.com/pochistvane-mazeta-tavani-izvozvane-smetishte, може да се научите, как по-лесно да управлявате и по-разумно вашите мазета, за да бъдат професионално запечатани. Това също така ще гарантира, че вашите терени ще запазят своята функционалност и привлекателна текстура за дълго време.
Тези методи ще са от полза за хигиенизиране на вашия мръсен под!
- Организирайте старателно и цялостно почистване на мазета от всякакви боклуци. Освободете терена от всичко излишно, за да имате максимален достъп до всяко кътче. Излишните неща, както боклуци съберете в чували за смет и кашони и изнесете в преддверията, където няма да ви пречат.
- Изтъркайте много мръсните мазета с почистващ разтвор. Ако повърхността от бетон или бетонен блок е особено замърсена, добавете препарат и четвърт чаша амоняк към кофа с топла вода и изчеткайте разтвора, върху повърхността с твърда найлонова четка. Никога не използвайте метална четка; металните влакна могат да се хванат в бетона и да ръждясват. За наистина упорита мръсотия вземете допълнителен препарат, като добавите тринатриев фосфат към водата за измиване. Изплакнете с маркуч (течаща вода) по възможност и оставете да изсъхне. Използвайте прахосмукачка, за да отстраните излишната вода.
- Освежете миризливото мазе с белина. Плесента, която се настанява в мазето, излъчва неприятна миризма на плесен. Отворете прозорците, за да влезе въздух, използвайте вентилатори, за да подобрите циркулацията на въздуха и инсталирайте обезвлажнител, за да премахнете влагата. За да се отървете от гъбичния растеж, който е източникът на миризмата, смесете отвара от 30 до 50 грама домакинска белина на литър вода в спрей бутилка. Напръскайте стените и подовете с разтвора и ги изтъркайте с четка с найлонов косъм.
- Третирайте пода с избелващ прах. По-лесно решение за пода в миризливо мазе е да го поръсите с хлорна вар (избелващ прах, продава се в супермаркет). Оставете го да престои там, попивайки лошата миризма и микроорганизмите, които я причиняват. Оставете така за един ден, след което я изметете или почистете с прахосмукачка. Изхвърлете изметените отпадъци на открито. Ако миризмата продължава, запечатайте бетона с уплътнител за бетон.
- Отървете се от ефлоресценцията. Белият прах, който понякога се натрупва, върху бетонните стени или пода на сутерена е ефлоресценция, разтворими соли, които остават, когато водата проникне през бетона и се изпари. Почистете с твърда четка с найлонов косъм или мокър парцал, или моп. Ако се върне, може да се наложи да хидроизолирате стените на мазето.
- Отстранете петна от ръжда. Премахнете петна от ръжда, като ги поръсите със сух цимент и натъркате с малко парче каменна плоча. Комбинацията от сух цимент и камък действа като пемза и трябва да премахне петното.
- Преобразете сутерена си. Омръзна ли ви скучният сив бетонен под на мазето? Придайте му нов облик с водоустойчива замазка. Всички петна и други консумативи, от които се нуждаете, се продават в домашни центрове. Процесът е прост:
- Изтъркайте пода с тринатриев фосфат (TSP) или подобен силен алкален почистващ обезмаслител и изплакнете с маркуч.
- Докато подът е все още мокър, поръсете го със солена или фосфорна киселина и изтъркайте с найлонова четка с твърд косъм за около минута. Това прави повърхността грапава, така че да поеме по-добре петното. След 20 минути измийте пода с маркуч три пъти, за да изплакнете цялата киселина.
- Когато подът изсъхне, използвайте бояджийски валяк с къс косъм на дълга дръжка, за да нанесете петното на части от метър на метър. Оставете петното да изсъхне за 24 часа, преди да стъпвате по него.
Източник: smetishte.com